31-10-2017

[ROZMOWA] Cenimy absolwentów Politechniki Rzeszowskiej

Rozmowa z Lesławem Bącalem, prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Rzeszowie.

Czy studenci Politechniki Rzeszowskiej mogą odbywać praktyki w MPEC-u?

Tak, takie praktyki mogą się odbywać w trakcie semestru letniego lub w okresie wakacji. Podczas praktyk chcemy pokazać studentom na czym polega projektowanie oraz późniejsza budowa sieci ciepłowniczych. Praktykant zapozna się też z dokumentacją budowlaną, dowie się również jak zbudować sieć ciepłowniczą.

Studentów, których kierunków studiów najchętniej przyjmujecie Państwo na praktyki?

Preferujemy studentów III i IV roku kierunku inżynieria środowiska o specjalizacji ciepłownictwo i klimatyzacja oraz ochrona środowiska. Nasza firma ma stabilną pozycję na rynku pracy. Prężnie się rozwija, z dużą perspektywą na przyszłość dla młodych ludzi.

Jak wyglądają praktyki studenckie w firmie, którą Pan kieruje?

Zazwyczaj praktyki trwają 20 dni roboczych i są bezpłatne. W czasie ich trwania studenci poznają wszystkie aspekty funkcjonowania firmy. Pokazujemy praktykantom jak wygląda tworzenie sieci ciepłowniczej, jakie napotykamy trudności podczas budowy takich sieci. Niejednokrotnie trafiamy na zagadki architektoniczne, które wymagają konsultacji ze strony architektów lub archeologów. W czasie praktyk, student dowie się także, jakie są najnowsze techniki oraz metody pracy w obszarze naszej działalności. Ostatnio w kilku miejscach w Rzeszowie zastosowaliśmy nowoczesną metodę sterowanych przewiertów, tak zwanych rur giętych. To innowacyjna metoda w budownictwie.